Сенегал печели срещу Катар, първи африкански успех в надпреварата

Публикувано на:

Сенегал спечели срещу Катар (1-3) в петък във втория мач от група А на стадион Ал-Тумама в Доха. Лъвовете от Теранга печелят първия си успех на това Световно първенство, докато страната домакин, въпреки реакцията през второто полувреме, може скоро да излезе от международната конкуренция, с две поражения в толкова мачове.

Сенегал не пропусна възможността да постигне първи успех в Мондиал-2022 лице в Катар (1-3), петък, 25 ноември. Напротив, страната домакин вижда почти унищожени шансовете си за класиране на осминафиналите след две поражения в толкова мачове.

Катар започва мача с 5-3-2, Сенегал с 4-2-3-1. И двата отбора започнаха срамежливо мача в първите минути. Менди запалва първия фитил с изстрел по цялата ос от 20 метра, но топката се изплъзва от рамката на Катар (8д).

Сенегал постепенно поема своята цел и конфискува топката, докато чака да дисбалансира противниковата защита. Катар все още опитва проекция към сенегалската мрежа, но Афиф не успява да рамкира своето воле (15д). В този процес Диата прелива в зоната на Катар и вратарят трябва да работи, за да отклони топката в корнер (16д). При стандартното изпълнение Баршам пропуска излизането си от юмрука и на Сенегал му трябва малко, за да открие резултата при удар с глава, който минава встрани (17д).

Лъвовете от Теранга оказват натиск върху играчите на страната домакин, които се борят да излязат от своята половина на терена. Gueye комбинира в средата и нанася нисък удар след едно-две… топката едва излиза от клетката (24д). След 30 минути игра по време на това първо действие, резултатът все още е нулев между двата отбора, но Сенегал е по-внимателен, без да успява да се материализира в таблото – изображението на това дълго изчистване от Менди, което можеше да се превърне в асистенция с малко повече точност (30д).

Катар понякога намира малко импулс, както при това красиво движение с трима играчи (34д), но Афиф, вместо да опита удара, свири дузпата и пада при контакт със сенегалски защитник… Реферът остава безучастен и показва изгонване до шест метра. Краят на първото полувреме е глобално доминиран от Teranga Lions.

След това, след грешка при възстановяване на катарския защитник Хуки, Диа се възползва от подаръка и вкара топката близо до гредата. Логично предимство за Сенегал (41д, 0-1). Катар се опитва да реагира на стандарт, но полученият корнер е изчистен без затруднения от защитата на Сенегал (45д+4).

Катар натиска, Менди изважда всичко

Вторият период едва беше започнал, когато Сенегал бързо изпълни корнер с нецентриран удар с глава на Диеду (48д, 0-2). Лъвовете на Теранга се прикриват за момента с този втори гол. Напротив, задачата става по-сложна за Катар на това световно първенство… Освен ако бързо не се върне в мача, както при този свободен удар, който доведе до каша в защитата на сенегалците. Но ударът на Катар е твърде неточен (55д).

След това Хасан пробва удар от средна дистанция, който се доближава до гредата на Менди (61д), но топката все още не е целта. Малко след това Али принуди сенегалския вратар да парира по земя с нисък удар (63д). Страната домакин се опитва да намали резултата в продължение на десет минути, създавайки положения, но не успявайки да реализира ударите си. Отново, по този огромен повод (67д), Менди спира класа, докато Мохамад си мислеше, че ще отбележи на няколко метра от линията… но сенегалският вратар не пропуска нищо в този мач.

С навлизането в последните двадесет минути е трудно да се види как страната домакин може да се върне в този мач. Освен двата гола изоставане, сенегалският вратар изпълнява перфектно ролята си на последния бастион на лъвовете Теранга… Но инатът на Катар в крайна сметка се отплаща: Мохамад центрира сам за Мунтари от шест метра. След това играчът от Катар изпраща неудържим удар с глава извън обсега на Менди, който не може да направи нищо при този удар (78д1-2).

Но Диенг, току-що навлязъл на терена, бързо възстанови предимството на Сенегал, в заключение в наказателното поле на фино движение, започнато от дясната страна (1-3, 84д). Лъвовете на Теранга отново са с два гола преднина. Катар пропусна шанса си, Сенегал ще играе квалификация за осмината в третия и последен ден от груповата фаза.