Роналдо в легендата, Бразилия в сила, африкански отбори разочароват… Акцентите от този четвъртък

Кристиано Роналдо като герой, Гана в поражение, Ричарлисон майсторски. Ройтерс / Панорамно

Намерете акцентите от този пети ден от Световната купа 2022 г.

Днешната история: Емболо отбелязва гол срещу Камерун

Роден в Камерун на 14 февруари 1997 г., Бреел Емболо израства в Швейцария. Ако е решил да представлява натите, остава трудно да се изправи срещу родната си страна. Нападателят на Монако започна с Швейцария срещу Камерун този четвъртък за първия мач на двата отбора в надпреварата. И като символ Емболо отбеляза единствения гол в мача (48д, 1-0). «Ако вкарам, ще се опитам да не празнувам. Но футболът е спорт на емоциите. Ако празнувам, няма да е срещу родината ми. Но защото искам да спечеля“, обясни той пред AFP. Уважаеми думи и всички празненства за Емболо.

Бреел Емболо не ликува срещу родината си. FABRICE COFFRINI / AFP

Чистката на деня: Уругвай-Южна Корея

Този мач безспорно беше един от най-лошите от началото на състезанието. Тъжна среща междуУругвай и Южна Корея (0-0). Така че със сигурност имаше интензивност, която не е за пренебрегване, но далеч не е достатъчна. Други 0-0 в надпреварата, като Дания-Тунис или Мароко-Хърватия, предложиха повече напрежение. Освен удара на Валверде на гредата (89д) никаква тръпка не се вижда. Статистика като мача: нямаше нула изстрела към вратата по време на мача.

Рекорд за днес: Кристиано Роналдо отбелязва пет пъти

Един отново. Португалия беше много уплашена, но спечели първия си мач на Световното първенство срещу Гана (3-2). Важна победа, особено за Кристиано Роналдо. Нападателят, който преживява период на проблеми след разтрогването на договора си с Манчестър Юнайтед, имаше нужда да си върне самочувствието. Това беше направено с неговото отваряне от дузпа (65д, 1-0). Но преди всичко с тази цел, Кристиано Роналдо става първият играч, регистрирал се на пет различни световни първенства (между 2006 и 2022 г.).

Роналдо става първият футболист, отбелязал на пет световни първенства. КАРЛ РЕСИН / РОЙТЕРС

Равносметката на деня: няма победа за африканския континент

Първият кръг не беше успешен за африканските отбори. Три загуби и две равенства в пет мача. Само Мароко и Тунис, автори на добър мач съответно срещу Хърватия и срещу Дания, взеха точка. Сенегал загуби от Холандия в понеделник (0-2). Този четвъртък беше ред на Камерун и Гана да преживеят труден момент. Неукротимите лъвове бяха победени от Швейцария (1-0), докато Черните звезди загубиха от Португалия на Кристиано Роналдо (3-2), дори ако не бяха далеч от окачването на жребия. Наложителна реакция да дойде през втория ден.

Потвърждение на деня: Бразилия, големи фаворити, започва с победа

Те бяха най-очакваният отбор в състезанието и играха последни. Бразилия се изправи срещу Сърбия в четвъртък от 20 часа. И след труден първи период, срещу много силни сърби в защита, съотборниците на Тиаго Силва и Неймар успяха да намерят грешката, благодарение на дубъл на Ричарлисон, включително майсторски велосипед (62-а, 73-а). Победа с 2-0 за Бразилия.

Единствената черна точка от тази вечер, отпадането при контузия на Неймар. Нападателят на ПСЖ бе заменен в 79-ата минута, удар в глезена. Номер 10 на Бразилия беше много афектиран, с глава в фланелката на пейката, с пакет с лед на крака.