Португалия победи Гана с рекорд Кристиано Роналдо

Кристиано Роналдо, след гола си срещу Гана, 24 ноември 2022 г.

Той беше очакван, той отговори на присъстващите: Кристиано Роналдо влезе малко повече в историята на футбола, четвъртък, 24 ноември, по време на Победата на Португалия срещу Гана (3-2), за влизането в провеждането на Seleçao das quinas, на стадион 974, в Доха. Автор на първия гол, бившият играч на Манчестър Юнайтед стана първият играч, отбелязал поне един гол в пет различни издания.

Прочетете също: Световно първенство по футбол 2022: Кристиано Роналдо, тази уникална тема за дискусия, която уморява португалците

Трябваше да чакаме. Хората на Фернандо Сантос отнеха близо час, за да намерят грешката в защитата на Гана. Все пак те имаха много възможности през първото полувреме.

Кристиано Роналдо, вече той, пропусна очи в очи след около десет минути игра.При центриране на Рафаел Герейро португалският капитан се издигна по-високо от всички, но не уцели целта ( 0-0, 14д). Половин час след началото на мача Роналдо, все още той, надделя над Александър Джику, преди да нагласи ганайския вратар и си помисли, че той откри резултата. Това беше без да се разчита на съдията на срещата, който свири очевидна грешка на португалския капитан.

Докато Португалия продължи да се препъва в стената на Гана след завръщането си от съблекалнята, Роналдо се срина в повърхността на Гана. Не е най-очевидната дузпа в кариерата му, но реферът не преразгледа решението си, за голямо нещастие на играчите от Гана. Не е изненадващо, че португалският капитан грабна топката, преди сам да трансформира предложението (1-0, 65д) и да отпразнува този нов рекорд сред своите съотборници. С този осми гол в Световното първенство той изостава само с една дължина от легендата на страната си Еузебио, но все още е далеч от головия рекордьор германецът Мирослав Клозе (шестнадесет постижения в четири издания).

Играта се загрява

Тогава решихме, че Португалия стартира. Това беше без да се разчита на Андре Аю. При едно от редките нахлувания в Гана, Мохамед Кудус изпрати центриране между краката на Данило Перейра, за да намери бившия нападател на Марсилия, който трябваше само да бутне топката в мрежата (1-1, 73д).

Едва успях да си поема въздух и да видя как вторият голмайстор за деня напуска терена, когато Жоао Феликс (2-1, 78)д), след това Рафаел Леао (3-1, 80д) позволи на португалците да дишат. Роналдо дори можеше да увеличи още малко разликата, но нападателят отново се изправи срещу Лорънс Ати (83д). Шест минути по-късно Осман Букари, странно сам на далечната греда, поднови мача с глава (3-2, 89).д).

Резултатът можеше да бъде ужасен за хората на Фернандо Сантос. В края на добавеното време Диого Коща, португалският вратар, мислеше да изчисти тихо и не видя Осман Букари да се появява зад него, за да открадне топката. Но ганаецът се спъна при дрибъла си, спасявайки португалеца от изравняване в последната секунда.

Този успех, наистина сложен, позволява на португалската селекция да поведе в група H в края на първия ден. Хората на Фернандо Сантос са пред Уругвай и Южна Корея, който завърши наравно (0-0), малко по-рано, четвъртък. Те ще намерят уругвайците в понеделник, за да си отмъстят за осминафиналите от 2018 г., по време на които Единсон Кавани и съотборниците му ги свалиха (2-1). Една победа и Португалия вече щеше да си осигури класиране за осминафиналите.