Иран предлага Уелс по жицата

Мачът: 0-2

Унизени от Англия (2-6) в понеделник в първия си мач, иранците отговориха перфектно този петък, като доминираха над Уелс във втория ден от груповата фаза. Момчетата на Карлос Кейрош, в числено превъзходство от 84-ата минута след изгонването на Уейн Хенеси, уелският вратар (виж другаде)успяха да се възползват от това, за да подпишат третия си успех на Световното първенство след този срещу Съединените щати (2-1) през 1998 г. и Мароко (1-0) през 2018 г.

За тази среща Кейрош, треньорът на Иран, беше избрал да се върне към защита от четирима играчи, с която неговият отбор се чувстваше много по-удобно. Иранците, които плахо пееха националния си химн, когато не го бяха пели срещу Англия, взеха мача с правилния край. Те също смятаха, че откриха резултата в 15-ата минута, когато Сардар Азмун намери Али Голизаде, който измами Хенеси. Голът на играча на Шарльороа в крайна сметка бе отменен заради засада. След почивката Иран пропусна огромна възможност за гол. Азмун удари гредата (50-а), както и Голизаде девет секунди по-късно (51-а), след което Хенеси спря главата на нападателя на Байер Леверкузен.

Иран продължаваше да натиска срещу ненападателна уелска страна. Изстрелян в дълбочина, Мехди Тареми беше ударен от Хенеси, причинявайки изгонването на вратаря на драконите (84-и). Влезлият в 78-ата минута на мястото на Ахмад Нуролахи, контузен, Рузбех Чешми освободи своите с изстрел от 20 метра, който не остави шанс на Дани Уорд, смяната на Хенеси (90 + 8). В края на допълнителното време дясната страна, Рамин Резаейан, изместен от Тареми, предложи втория гол на Иран (90 + 11), който ще играе квалификациите си за осмия следващия вторник срещу Съединените щати, които се изправят срещу Англия този петък вечер.

Повратната точка: изгонването на Хенеси, първото червено на Световната купа

Превъзхождайки уелсците в ангажимента и в играта, иранците се бориха, когато се доближиха до вратата на Уейн Хенеси, вратарят на Уелс, който също беше успешен, както се вижда от двете греди, открити от Азмун и Голизадех на интервали от девет секунди в началото на второто полувреме. Но в 84-ата минута вратарят не успя да излезе от своето поле и удари жестоко докосналия преди него топката Мехди Тареми. Съдията първо извади жълт картон, преди да прегледа действието на видео и да реши да изгони Хенеси, първият играч, получил червен картон на това Световно първенство. Той е и третият вратар, който получава червен картон на световно първенство след Джанлука Палюка с Италия срещу Норвегия през 1994 г. и Итумеленг Кхуне с Южна Африка срещу Уругвай през 2010 г.

Той не отбеляза гол този петък срещу Уелс, но Сардар Азмун отново показа колко е ценен за иранския отбор. Нападателят на Байер Леверкузен, който се завръщаше сред титулярите, беше във всички правилни движения. Имаше този първи удар, който не беше достатъчно силен, за да измами Хенеси (7-ми). Тогава той трябваше да бъде по-малко егоистичен и да опита удара, вместо да сервира Gholizadeh в засада при логично отказан гол на Иран (15-и). През второто полувреме хубавият му удар срещна гредата (50-а), преди ударът му с глава да бъде отблъснат от Хенеси. Осакатен от крампи, той бе заменен от Ансарифард в 68-ата минута.

110

Гарет Бейл записа 110-ия си мач за Уелс, превръщайки се в играч с най-много мачове в страната си, изпреварвайки Крис Гънтър (109). (Избирам)